close

Аскорбінова кислота (вітамін С). Багатогранне фізіологічне значення вітаміну С визначається тим, що він є сильним антиоксидантом. Аскорбінова кислота потрібна для підтримки оптимального окисно-відновного потенціалу в клітинах і тканинах. Аскорбінова кислота бере участь у процесах гідро-ксилювання проліну і лізину та є необхідною для утворення сполучної тканини (сприяє загоєнню ран). Вона потрібна для функціонування мікросомальної монооксигеназної системи ендоплазматичного ретикулуму клітин печінки і тому стимулює знезаражування токсичних і канцерогенних агентів. Вона бере участь у синтезі біогенних амінів (у тому числі катехоламінів) у ЦНС і надниркових залозах, в яких виявляють її найбільші концентрації. Аскорбінова кислота потрібна для синтезу карнітину, який бере участь у транспортуванні жирних кислот до мітохондрій, де вони окислюються, сприяючи обміну ліпідів. Аскорбінова кислота до певної міри нормалізує рівень холестерину в крові, поліпшує адсорбцію заліза в кишках і сприяє метаболізації заліза, депонованого в селезінці. В експериментах доведено позитивний вплив аскорбінової кислоти на кальцифікацію зубів і кісток. Викладене пояснює, чому оптимальний вміст аскорбінової кислоти у харчуванні підвищує працездатність, витривалість і стійкість організму до токсичних, канцерогенних та інфекційних агентів і стимулює регенерацію тканин.

 

Добова потреба дорослої людини в аскорбіновій кислоті становить 70— 100 мг. Цікаво, що 100—120 мг аскорбінової кислоти на добу знижує кількість мутагенних речовин у калі людини. Наявність токоферолів у харчуванні значно посилює дію аскорбінової кислоти.

У разі нестачі аскорбінової кислоти у раціоні розвиваються приховані форми С-вітамінної недостатності (С-гіповітамінозний стан), що виявляється зниженням працездатності, швидкою втомлюваністю, апатією, сонливістю, кровоточивістю ясен. Виражені крововиливи у шкіру, суглоби, порожнину живота, у плевру виникають у разі великої нестачі в їжі аскорбінової кислоти і у хворих на цингу, що характеризується геморагічним діатезом, а в дітей — змінами в кістках. Приховані форми С-гіповітамінозу можна виявити лише за допомогою спеціальних досліджень (вміст аскорбінової кислоти в крові, резистентність капілярів шкіри і рівень аскорбінової кислоти в одногодинній порції ранкової сечі).
 
Головним джерелом аскорбінової кислоти є зелень, овочі, плоди і ягоди. Аскорбінова кислота стійкіша, ніж інші вітаміни. Під час вимочування продуктів вона переходить у воду, під час варіння — у відвар.
 
Причиною її руйнування є окислення. Процес руйнування прискорюється в разі нагрівання в основному (лужному) середовищі, якщо є каталізатори, наприклад, солі міді та заліза. Наявність ферменту аскорбінази в харчових продуктах сприяє окисленню аскорбінової кислоти. Отже, навіть за умови правильного кулінарного оброблення відбуваються значні втрати цього вітаміну, що слід враховувати під час оцінки харчування.
 
Нижче наводимо дані щодо збереження аскорбінової кислоти під час кулінарного оброблення харчових продуктів.