close
Центральне приймальне відділення призначене для прийому хворих, їхнього огляду, уточнення діагнозу і відділення, в якому проводитиметься лікування. Дуже важливо убезпечити хворих і персонал від нерозпізнаних заразних захворювань. З цією метою кожного, хто прибуває до лікарні, ретельно оглядають, якщо потрібно, проводять санітарне оброблення (мал. 66).
 

 
Центральне приймальне відділення розміщують у найбільшому лікувальному корпусі поблизу транспортного ліфта. Бажано, щоб був зв'язок з реанімаційним, рентгенологічним, хірургічним та лабораторним відділеннями, а також відділенням переливання крові. З протиепідемічних поглядів інфекційних хворих, породіль і дітей приймають безпосередньо у відділеннях, що мають для цього приймальні покої. 

У сучасних великих лікарнях централізовано-блочної забудови влаштування приймального покою та рух потоку хворих здійснюють таким чином.

Хворі, які прибувають за направленням лікарів поліклінік у певні відділення, звертаються у приймально-виписну канцелярію. Там їх реєструють і дають направлення у відповідні відділення, де їх приймає черговий медичний персонал. Якщо потрібно, цих людей обстежують, вказують номер палати, видають лікарняний одяг і взуття, рушник, пропонують прийняти ванну або душ. Роділлі, минаючи канцелярію, поступають в акушерсько-гінекологічне відділення. Жінок з підозрою на інфекційне захворювання направляють в інфекційне відділення.

Хворих, які потребують швидкої допомоги, направляють безпосередньо у лікувальне відділення центрального приймального відділення. У багатьох лікарнях це одна-дві великі палати (на 10—12 ліжок) завдовжки 20—25 м, завширшки 7—8 м. Вікна розташовані з широкого боку палати. Каталки-ліжка встановлюють перпендикулярно до довгого боку на відстані не менше за 1 —1,2 м одне від одного. Між ліжками висять штори (з тканини або плівкового матеріалу). Вони розділяють простір палати начебто на бокси, їх можна згортати. У палаті є умивальник. До кожного ліжка підведені трубопроводи, що подають медичні гази, електропроводи з настінною електричною лампою. Біля каталки є тумбочка з шафкою для медикаментів та особистих речей хворого. В іншій частині приміщення розташовано діагностичну і лікувальну пересувну апаратуру, яку в лічені секунди можна буде подати до будь-якої каталки. Кожний хворий має змогу викликати медичний персонал. У разі потреби хворого на його ж каталці (без перекладання) перевозять у хірургічне чи інше відділення.

Приймальне відділення є "дзеркалом" лікарні. Там у хворого складається перше враження про лікувальний заклад, що має велике значення для його психологічного настрою та успіху лікування. Тут медичному персоналові треба особливо уважно й чуйно ставитися до хворих, злагоджено працювати, дотримуватися зразкового порядку.