close
Раніше зазначалося, що внаслідок хлорування яйця гельмінтів і цисти амеб не гинуть. Тому в багатьох країнах широко застосовують портативні бактеріальні фільтри. Це пристрої, в яких вода під тиском, що його створює ручний насос, або шляхом включення у водогінну сітку фільтрується через спеціальні фільтри, так звані свічки (марки Беркефельда, Шамберлена). Свічка є порожньою циліндричної форми посудиною, виготовленою з пористого керамічного матеріалу (наприклад, фарфору) або кізельгуру (інфузорна земля). Вода фільтрується через зовнішню поверхню свічки всередину (мал. 38).
 
 
Залежно від величини пор вона звільняється від завислих частинок, яєць гельмінтів, бактерій і навіть вірусів. Якщо вода не освітлена і поверхня свічки замулюється, то фільтрація різко знижується. У такому разі свічки періодично (один раз на тиждень) очищають, промиваючи за допомогою щітки або губки і кип'ятять протягом 5—10 хв у воді. Потрібно стежити, щоб у свічках не утворювалися тріщини (наприклад, унаслідок удару), через які проникає бруд.

Низка фірм виготовляє свічки трьох марок. Фільтри марки "U" — великопористі, призначені, головним чином, для видалення завислих речовин. їх можна використовувати на першому етапі очищення води. Фільтри марки "N" — середньопористі, призначені для затримання яєць гельмінтів, церкарій і цист, бактерій. Фільтри марки "W" — дрібнопористі, затримують навіть віруси. Виготовляють також кізельгурові фільтри, поверхня в них вкрита осілим сріблом, який у незначній кількості переходить у воду і справляє додаткову знезаражувальну дію.

Хімічні методи. В експедиціях, туристичних походах тощо з успіхом використовують хімічні методи дезінфекції за допомогою таблеток або розчинів.

Так, таблетки "Halazone" містять хлорамін, стійкий при зберіганні. Додають 1 таблетку до зазначеної в інструкції кількості води (зазвичай 1 л), перемішують кожні 3—5 хв, і через 30 хв воду можна вживати. Недоліком таблетки є те, що вона може виявитися недостатньою для дуже забрудненої води. У такому разі перевагу віддають таблеткам "Chlor-dechlor". Таблетка складається з великої кількості хлоровмісного препарату, достатнього для дезінфекції навіть дуже забрудненої води. Всередині таблетки міститься дехлорувальний агент (зазвичай гіпосульфіт натрію). Одну таблетку додають до води і кожні 2—3 хв воду ретельно перемішують. Після розчинення зовнішньої частини таблетки її серцевина нейтралізує надлишок хлору. Якщо вода особливо підозріла, то для надійного знезаражування додають одразу 2—3 таблетки.

У нашій країні для знезаражування невеликої кількості води в туристичних походах використовують таблетки, які містять стійкі хлоровмісні сполуки: "Аквацид" (натрієва сіль ізоціанурової кислоти) і "Аквасептол". Одну таблетку, що містить 3,5 мг активного хлору, додають до 1 л води. Таблетки швидко розчиняються. Для надійного знезаражування потрібний 30-хвилинний контакт.

Найпростішим є спосіб знезаражування води за допомогою 10% розчину йоду. На 1 л води додають 2 (якщо вода дуже забруднена) краплі розчину.
 
Через 20—30 хв вода придатна для пиття. Добре знезаражують воду від бактерій, цист амеби, церкарій, лептоспор, багатьох вірусів таблетки, що містять трийодат тетрагліцинату натрію. Вони мають назву "Globaline", "Potable Aqua" і належать до найкращих знезаражувальних засобів. Дослідження довело, що використання препаратів йоду нешкідливе для людини.

У разі індивідуального знезаражування води слід скрупульозно виконувати інструкції. Знезаражену воду потрібно зберігати так, щоб не допустити вторинного забруднення. Посуд для зберігання води повинен бути старанно вимитий і сполоснутий окропом або оброблений хлорним розчином.

Для охолодження води найкраще використовувати глиняні посудини з пористими стінками. Посилити охолодження можна шляхом покриття посудини вологою тканиною. У призначеній для зберігання води невеликій посудині повинні бути щільна покришка і вузька горловина для виливання води.

Призначені для зберігання води великі посудини повинні мати щільну покришку і кран для розливання води. Описано декілька епідемічних спалахів у іуртожитках, де воду з бачків розбирали чашками, опускаючи їх у бачок.