close
Дотримання правил особистої гігієни відіграє важливу роль у збереженні здоров'я населення тропічних країн. Будь-які заходи громадської гігієни, попри величезні затрати, не допоможуть в умовах тропіків зберегти здоров'я людини, якщо вона нехтуватиме основами особистої гігієни і не вестиме здоровий спосіб життя. Тепер доведено, що в економічно розвинених країнах майже 50% усіх захворювань виникає внаслідок недотримання особистої гігієни. Без сумніву, в країнах, які розвиваються, цей відсоток не менший. 

Гігієнічні основи режиму дня. Правильний режим дня заощаджує сили організму, підвищує працездатність, а також сприяє акліматизації людей, які приїхали із середніх широт у тропіки. Тут доцільно раніше вставати (о 6 г од), щоб стати до праці, доки повітря ще не нагрілося. На цей час переносять найтяжчу фізичну або напружену розумову працю. У деяких країнах, особливо аридної та напіваридної зон, заведено ділити робочий день на дві частини з перервою в години найбільшої спеки (від 12 до 15 — 16 год). Ця перерва має велике значення для профілактики перегрівання і нормалізації теплового стану тих, хто працює. Перерва полегшує трудову діяльність, особливо людям, які працюють на відкритому повітрі (геологи, робітники сільського господарства, будівельники, дорожні робітники та ін.). Під час перерви рекомендується протягом 1 год подрімати в ліжку в прохолодному приміщенні. Та хоча б який був режим, наприкінці дня людина стомлюється, особливо в тропічну спеку, коли ЦНС зазнає великого навантаження. Повністю відновити сили організму може тільки сон. Під час сну відновлюється працездатність клітин кори великого мозку, виводяться продукти обміну і нагромаджуються речовини, потрібні для нової діяльності, знижуються функції деяких фізіологічних систем, внаслідок чого відпочиває весь організм. Ось чому фахівці наголошують, що регулярний, безперервний, глибокий і достатньо тривалий (не менше як 8 год) сон має велике значення для відновлення сили в умовах тропіків.

Фізична культура в тропіках має не менше значення, ніж у середніх широтах. Тренуючи серцево-судинну систему, вона сприяє адаптації до теплових навантажень. Обов'язковими є 20—30-хвилинні ранкові фізичні вправи (фізична зарядка). Основні заняття фізкультурою, у тому числі у спортивних секціях, переносять на вечірній час.

Заняття фізичною культурою слід поєднувати із загартовуванням, під яким розуміють систему заходів, що підвищують стійкість організму до різких змін метеорологічних умов. Загартовування є дуже ефективним засобом запобігання простудним захворюванням, у виникненні яких має значення місцеве або загальне охолодження. З метою загартовування можна використовувати різноманітні повітряні (повітряні ванни), водні (холодні обтирання, душі та ін.) і сонячні процедури.

Найкраща пора для приймання сонячних ванн у тропіках — від 8-ї до 10—11-ї години, коли сонячне випромінювання, температура повітря і ґрунту ще не досягли максимальних позначок. Сонячні ванни приймають не раніше, ніж через 1 год після сніданку. Тривалість першого опромінення — 5 хв, кожне наступне подовжують на 3—5 хв і доводять загальну тривалість до 20—30 хв для людей з білою шкірою і 40 — 70 хв — для людей з темною шкірою. Рекомендується також приймати сонячні ванни роздрібнено з періодичним відпочинком у тіні, щоб уникнути перегрівання. Більша тривалість сонячних ванн може справляти негативний вплив. Голова під час сонячної ванни повинна бути піднятою і захищеною від сонця білим рушником, парасолею тощо. Після сонячної ванни відпочивають у тіні, а потім роблять водні процедури. Купатися рекомендується до 15—20 хв. Після купання слід витерти все тіло насухо і 10—15 хв відпочити в тіні.

Режим харчування рекомендують такий: зранку поживний сніданок; удень у спеку — легкий обід, який включає молочні продукти, овочі та фрукти; увечері, після того як спаде спека, — ситна вечеря.

Гігієна шкіри тіла. Догляд за шкірою тіла має важливе значення в особистій гігієні. У разі поганого догляду за нею, а також за натільною білизною, нагромаджується бруд і мікроорганізми, починають розкладатися органічні речовини з утворенням летких сполук з неприємним запахом. Продукти розпаду подразнюють шкіру, пил закупорює вивідні протоки потових і сальних залоз, мікроорганізми і мікроскопічні гриби, проникаючи в забруднену шкіру, знаходять там сприятливі умови для розмноження. Так виникають фурункули, вугри, грибкові та інші захворювання шкіри. Внаслідок забруднення на 10 — 15% знижується шкірне дихання. Через недостатнє дотримання чистоти шкіри забруднюється білизна, внаслідок чого зменшується її проникність для повітря. Це призводить до погіршення вентиляції простору під одягом і до затримки випаровування поту, що несприятливо позначається на теплообміні і самопочутті людини. Вже наголошувалося, що шкірні захворювання поширені в тропіках більше, ніж у середніх широтах.
 
Дерматологи вважають, що в патогенезі різних форм шкірної патології в тропіках відіграють роль посилена функція потових залоз, підвищена вологість шкіри, яка призводить до мацерації шкіри, постійне забруднення поверхні шкіри великою кількістю продуктів обміну, що виводяться з потом. Ці чинники спричинюються до подразливої, а часом і сенсибілізувальної дії, зміни рН поту і шкіри в бік алкалозу, зниження функціональної активності фізіологічної системи, сполучної тканини і бактерицидності шкіри. З огляду на це регулярне миття шкіри тіла є найефективнішим заходом профілактики дерматитів різного походження. Особливо важливо мити шкіру тіла після праці, а також перед сном. Теплувата вода змиває порох, бруд, залишки поту і заспокоює перед сном збуджену протягом дня через перегрівання нервову систему.

Дотримання чистоти рук в умовах тропіків особливо важливе з огляду на профілактику гельмінтозів і кишкових інфекцій. Потрібно створювати умови для миття рук і обличчя проточною водою. Експерти ВООЗ надають цьому такого великого значення, що спеціально виїжджали в різні країни Африки для впровадження в дитячих закладах і в оселях умивальників найпростіших конструкцій.
 
Гігієна одягу. Одяг у спекотному кліматі має захищати людину від перегрівання і сонячної радіації, від укусів комах та інших ектопаразитів. Він по-винен відповідати погоді, характеру роботи, умовам перебування (сільські, міські, джунглі, савана, пустеля та ін.). Тому з медичної точки зору раціональний одяг в умовах тропіків є дуже важливим чинником. Одяг у тропіках насамперед має захищати людину від перегрівання. Для цього він повинен запобігти притоку тепла ззовні і забезпечити віддачу метаболічного тепла в навколишнє середовище.

З гігієнічних позицій тканини одягу повинні мати низьку теплопровідність, добру повітро- і паропроникність, гігроскопічність і вологоємність. Дуже важливою гігієнічною вимогою до тканин є повітропроникність, що забезпечує усунення водяної пари і газоподібних продуктів, що їх виділяє шкіра. Особливо велике значення повітропроникність тканин має в спекотному кліматі, коли основна кількість тепла втрачається за рахунок збільшення ефективності потовиділення. Тканини, що прилипають до шкіри, знижують потовиділення і зумовлюють неприємні відчуття у людини. Щоб тканина не прилипала, її поверхня, що контактує зі шкірою тіла, повинна бути трохи шорсткою.

Найкращу гігієнічну оцінку для тропічних умов дістали вовняні та лляні тканини, а також трикотаж із бавовняних волокон.

Одяг повинен бути вільного крою, особливо в поясі і довкола шиї, завдяки чому добре провітрюється підодяговий простір. Це сприяє випаровуванню поту і тепловіддачі. Шар водяної пари між одягом та шкірою зменшує дію сонячної радіації. Одяг не повинен тиснути на ділянки тіла, обмежувати рухи, порушувати кровообіг і дихання, натирати, подразнювати шкіру швами, складками або застібками.

У тропіках в умовах спеки не можна ходити з непокритою головою. Найкращим головним убором є капелюх. Для тих, кому доводиться переребувати на сонці, підходять легкі конусоподібні капелюхи з широкими крисами, які захищають голову, шию і плечі від сонячної радіації. Капелюхи можуть бути солом'яні, з пальмового листя, фетру, двох шарів полотна. Часом для захисту шкіри обличчя і шиї під капелюх на голову пов'язують хустинку. Простір між головою і капелюхом повинен добре аеруватися. У деяких регіонах Африки, Південної і Південно-Східної Азії на голову надягають корковий пористий шолом, який чудово захищає голову від сонячного випромінювання.

У тропіках не можна ходити без взуття, оскільки ноги повинні бути добре захищені від бруду, вологи, личинок гельмінтів, укусів членистоногих, лісових п'явок, скорпіонів, змій тощо. Найкраще носити закриті черевики з легкого м'якого матеріалу, які взувають на шкарпетки з бавовняного трикотажу.