close
Природне відстоювання води відбувається в горизонтальних відстійниках — резервуарах завглибшки декілька метрів, через які вода рухається безперервно з дуже малою швидкістю, не більше ніж 0,15 м/с. Вода перебуває у відстійнику протягом 4—8 год. За цей час осідають переважно грубодисперсні завислі частинки.

Після відстоювання воду для остаточного освітлення пропускають через повільнодіючий фільтр (мал. 36). Це цегляний або бетонний резервуар, на дні якого облаштовують дренаж із залізобетонних плит або дренажних труб з отворами. Через дренаж профільтрована вода виводиться з фільтра. Поверх дренажу завантажують підтримувальний шар щебеню і гравію завтовшки 0,7 м, величина якого поступово доверху зменшується, завдяки чому пісок, що лежить вище, не засипає отвори дренажу. На
підтримувальний шар завантажують фільтрівний шар піску завтовшки близько 1 м з діаметром зерен від 0,25 до 0,5 мм. Коли фільтр засипано, через нього поступово зі швидкістю до 0.1 м/год пропускають воду, яка підлягає очищенню.
 

 
Повільнодіючі фільтри добре очищують воду тільки після "дозрівання"'. Процес "дозрівання" полягає ось у чому. Внаслідок затримки завислих домішок, що містяться у воді, у верхньому шарі піску розмір пор так зменшується, що тут починають затримуватися навіть зовсім маленькі частинки, личинки та яйця гельмінтів і до 99—99,9% бактерій. Віруси не адсорбуються чистим піском. Проте після "дозрівання" повільнодіючі фільтри затримують від 50 до 99% вірусів. Якщо повільні фільтри правильно зроблені і належним шляхом експлуатуються, вони надійно звільняють воду від церкарій. Одночасно в "дозрілому" верхньому шарі піску, названому біологічною плівкою, відбувається низка біологічних процесів: мінералізація органічних речовин і знищення затриманих бактерій. Раз на 30—60 днів поверхневий шар забрудненого піску знімають.

Повільнодіючі фільтри застосовують, якщо мутність води не перевищує 200 мг/л, переважно на малих сільських водогонах, де надійність використання і порівняно проста експлуатація мають вирішальне значення. їх також використовують після попереднього аерування для вилучення з води надлишку заліза і марганцю.