close
Енергетична цінність і якісний склад потрібного людині добового харчового раціону залежать від характеру трудової діяльності, віку, зросту і маси тіла, фізіологічного стану (наприклад, вагітності, годування груддю), стану здоров'я, кліматичних умов та інших чинників.

Сучасна наукова концепція раціонального харчування грунтується на досягненнях біології, фізіології та біохімії, гігієни харчування і низки суміжних наук. Вона враховує результати експериментальних досліджень і епідеміологічних спостережень, що дало змогу науково обґрунтувати фізіологічно-гігієнічні вимоги до харчування і його гігієнічні нормативи. Ця концепція визнана ВООЗ і науковими школами усіх країн світу. Відповідно до неї здорове харчування забезпечується дотриманням таких умов:

1. Достатня кількісна цінність добового раціону, що визначається його енергетичним потенціалом (калорійністю).

2. Якісна повноцінність, що визначається потрібною кількістю усіх харчових речовин — білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин, збалансованих у найвигідніших відношеннях. Що ліпше збалансовані харчові речовини в раціоні людини, то менша кількість їжі може задовольнити її фізіологічні потреби. При цьому зменшуються робота органів травлення і метаболічна діяльність організму. Є багато експериментальних даних про те, що обмеження їжі збільшує тривалість життя і знижує ризик виникнення спонтанних пухлин.

3. Раціональний режим харчування, що визначається кількістю прийомів їжі, інтервалами між ними, споживанням їжі у суворо визначений час і правильним її розподілом на окремі прийоми.

4. Забезпечення максимального використання харчових речовин, що містяться в продуктах харчування, шляхом раціонального кулінарного оброблення їжі, надання їй приємного смаку, аромату, вигляду, різноманітності, що сприяє доброму травленню і засвоєнню.

5. Дотримання санітарних правил під час отримання, транспортування, зберігання та кулінарного оброблення харчових продуктів, що потрібно для запобігання харчовим інфекціям, гельмінтозам, а також гострим і хронічним аліментарним отруєнням мікробного або хімічного походження.