close
Очищення від рідких відходів включає такі 3 етапи:
 
1) збирання і тимчасове зберігання;
 
2) якщо потрібне, транспортування;
 
3) знезаражування й утилізація.
 
Першою ланкою в системі очищення від рідких відходів є вбиральні та помийниці.

Вбиральні. Кожний житловий, громадський або виробничий будинок, а також кожне місце тимчасового перебування або роботи людей повинні бути обов'язково забезпечені вбиральнями. При цьому слід урахувати соціальні умови і матеріальні можливості населення, наявність місцевих будівельних матеріалів, характеристику ґрунту й умови водопостачання. Зважають також на культурний рівень населення, релігійні звичаї та місцеві традиції. Дуже важливо знайти можливість масового виробництва будівельних матеріалів для вбиралень. Часто доводиться проводити санітарно-освітню роботу, щоб переконати населення в користі вбиралень, які відповідають гігієнічним вимогам.

Сільська вбиральня має відповідати таким вимогам:
 
1) бути доступною, зручною, освітленою, нескладної конструкції;
 
2) без неприємного запаху;
 
3) в експлуатації вбиральні не повинні забруднюватися ґрунт і підземні води;
 
4) фекальні маси повинні бути недоступні мухам та іншим комахам.

Найбільше відповідають гігієнічним вимогам промивні вбиральні — ватерклозети, які містяться всередині житлових приміщень. Однак для їхнього функціонування потрібні водогін і каналізація. Тому в сільських умовах їх використовують лише в тих випадках, коли є змога влаштовувати малу каналізацію. Найбільшого поширення в сільських умовах набули вбиральні з вигребом, значно рідше споруджують акватичні вбиральні з перешиттям і компостні виносні вбиральні. У місцях тимчасового перебування людей влаштовують вбиральні траншейного типу.

Дворова вбиральня з вигребом — основний вид вбиралень у сільській місцевості. Вбиральню слід розташовувати на сухому майданчику, який не затоплюється дощовими водами, поблизу житла, але не ближче ніж 15 м від нього. Важливо, щоб вбиральня була розташована не ближче ніж 30 м від колодязя (джерела) і нижче від нього за напрямком течій ґрунтових вод. Вигрібна яма призначена для ізоляції та зберігання фекалій. Вона повинна мати водонепроникне покриття (бетон, цегляна кладка тощо).

Дах і стіни вбиральні мають бути без щілин, а двері добре зачинятися. Перевагу надають дверям, які зачиняються самі на пружинах, зі скошеними петлями. Вентиляційне вікно й отвір вентиляційної труби затягують дрібною металевої сіткою. Щоб запобігти потраплянню припливних вод у вбиральню, роблять водовідвідну канаву.

У школах, місцях постійної роботи, скупчення людей, скажімо, на ринках, у парках, будують громадські вбиральні (чоловічі та жіночі). їх влаштовують без стільців, турецького типу, на кілька отворів. Наприклад, у школах — 1 отвір на 15 дітей. Бажано, щоб висота перегородок між отворами була не більшою, ніж 1,5 м. Це полегшує освітлення, вентиляцію і прибирання. Для підтримання чистоти у вбиральнях має бути природне і штучне освітлення.

Вікна і вентиляційні отвори затягують дрібною металевою сіткою, що запобігає прониканню мух у вбиральні. У громадських вбиральнях у теплу пору року в нечистоти щодня засипають 1—2 кг сухого хлорного вапна на площі 1 м2, це відлякує мух і запобігає розмноженню їх, оскільки личинки, які містяться зверху, гинуть. Підлогу вбиральні та стіни дезінфікують — протирають ганчіркою, змоченою 3—5% освітленим розчином хлорного вапна. Вміст вигребу систематично вивозять. Після очищення вигребу забруднену поверхню землі біля люка часто поливають хлорним молоком (20% розчин хлорного вапна у воді).

У сільській місцевості нечистоти використовують переважно як добриво. Слід пояснювати жителям, що вносити в грунт не знезаражені фекалії не можна, щоб запобігти інфікуванню овочів, фруктів і ягід, які ростуть на цій ділянці.

Особливо забруднюються культури внаслідок підживлення, яке здійснюють шляхом поливання грядок розведеними водою нечистотами або перегноєм. Забруднені таким шляхом овочі, ягоди і фрукти можуть  Це зумовлює потребу знезаражування нечистот перед використанням їх як добрива. Знезаражування нечистот ліпше проводити за допомогою компостування або іншими біотермічними методами. Якщо їх неможливо застосувати в місцевих умовах, то, як було зазначено раніше, можна знешкоджувати нечистоти шляхом витримування їх протягом року у вигребі вбиральні.