close
Юмідний клімат тропіків поширений в Екваторіальній Африці, Південній Америці, місцями в Центральній Америці, на західному узбережжі Індокитаю, південно-західному узбережжі Індії, півострові Малакка, Філіппінських островах, у Новій Гвінеї та ін. Найтиповіше він виражений у басейнах річок Конго й Амазонки. Клімат спекотний і вологий. Середньорічна температура дуже висока (24...29 °С). Важлива особливість клімату — середньо-місячна температура протягом року монотонна, з незначною різницею між найтеплішим (27...28 °С) і найхолоднішим (24...25 °С) місяцями. У річному перебігу середньомісячної температури є два максимуми (у весняне і осіннє рівнодення) і два мінімуми (у зимове і весняне сонцестояння). Однак піки максимумів температури незначні, тому річна амплітуда середньомісячної температури повітря становить 1—6 °С.

Клімат характеризується великою хмарністю і кількістю опадів, 2000 — 4000 мм на рік. Через це вологість повітря протягом року дуже висока, 75—90%. Наприклад, у Сінгапурі вона коливається від 81 до 85% і більше. Опади мають характер злив, супроводжуються сильними грозами, протягом року випадають нерівномірно. Дощові періоди припадають на час рівнодення. Але навіть у найсухіші місяці опадів випадає не менше ніж 150 мм. Внаслідок великої кількості опадів ґрунт зазвичай вологий, його температура, навіть на відкритій місцевості, не перевищує 50 °С, а під покривом дерев вона становить 26.. .28 °С. У такому ґрунті утворюються особливо сприятливі умови для розвитку яєць гельмінтів. Якщо немає хмар, інтенсивність сонячної радіації значно зростає (до 1,5 — 1,6 кал/см2 за 1 хв), а температура повітря підвищується до 33...37 °С і більше.

Велика кількість сонячної радіації, рівномірно висока температура повітря протягом року, значні опади роблять клімат вологих тропіків вельми сприятливим для рослин. Рослинність цієї зони представлена вічнозеленими лісами, в яких дерева перевиті ліанами. Тут добре ростуть пальми (сагова, кокосова та ін.), банани, ананаси, хлібне дерево, боби, какао, кава тощо.

Спекотний вологий (юмідний) клімат тропіків, як і сухий спекотний клімат пустель, спричинюється до напруженої діяльності фізіологічних систем організму людини, які беруть участь у терморегуляції. Через хмарність тут у 2—2,4 разу менша дія прямої сонячної радіації порівняно з пустелями і саванами. І температура повітря в юмідному кліматі теж нижча, здебільшого на рівні 28...ЗО °С. Однак поєднання високої температури повітря і вологості (85—87%), а також низької швидкості руху повітря (вона в середньому в 2 рази нижча, ніж у пустелях) також потребує напруження процесів терморегуляції. Слід урахувати, що теплове навантаження мало змінюється протягом дня і навіть року, оскільки добова амплітуда температури повітря не перевищує 10 а середньомісячна — 6. Це зумовлює постійне обтяжливе відчуття духоти, яке особливо погано переносять переселенці. Навіть уночі немає спочинку від духоти, бо мінімальна нічна температура не буває нижчою ніж +16 °С. У такому кліматі різко погіршується тепловий стан людини при значному м'язовому або нервовому напруженні. Внаслідок високої вологості піт погано випаровується зі шкіри, стікає, зволожуючи одяг. Відчуття вологого одягу посилює тягар духоти. Тому юмідний клімат тропіків також є екстремальним. На відміну від аридних спекотні юмідні території екстремальні для людини за своїми біотичними умовами, адже вони особливо сприятливі для поширення гельмінтозів і низки інфекційних захворювань.