close
Польові роботи у сільському господарстві включають комплекс виробничих операцій, серед яких провідними є обробіток ґрунту (орання, боронування, культивація тощо), догляд за посівами (періодичне розпушування ґрунту, знищення бур'янів і прополювання рослин), збирання врожаю сільськогосподарських культур та їхнє первинне оброблення (наприклад, збір зернових та обмолочування).

Сільськогосподарське виробництво передбачає значні затрати ручної праці. Під час виконання всіх сільськогосподарських робіт працівники села зазнають тривалої дії різних метеорологічних чинників, шуму та вібрації, їхня робота пов'язана з вимушеним положенням тіла, вдиханням пилу і газів, причому ґрунтовий пил може містити в собі агрохімікати.

Оскільки праця в полі нині стає високомеханізованою, особливий інтерес становлять умови праці механізаторів.

Умови праці на сільськогосподарських машинах залежать від конструкції і потужності машини. Організм людини, яка працює на тракторі, зазнає дії пилу, оксиду вуглецю, що входить до складу відпрацьованих газів, дії шуму та вібрації. Крім того, механізатор працює в умовах вимушеного положення тіла, що зумовлює його втомленість.

Умови праці на різних сільськогосподарських машинах потребують спеціального нормування мікроклімату, оскільки специфічні особливості теплообміну людини з навколишнім середовищем, характерні для малих приміщень (а ними є кабіни сільськогосподарських машин) не дають змоги повністю використовувати нормативи мікроклімату виробничих приміщень. Несприятливий вплив перепадів температури відбивається на напруженні терморегуляції, на стані серцево-судинної системи, зумовлює зниження працездатності і підвищення захворюваності.
 
Пил утворюється підчас виконання усіх сільськогосподарських робіт. Його кількість залежить від характеру виконуваних робіт, вологості і характеру ґрунту, швидкості руху повітря. Найбільша запиленість повітря спостерігається підчас культивування — 12—340 мг/м3. Пилові частинки несприятливо діють на органи дихання. Вони можуть бути також причиною захворювань шкіри та очей.

Шум від роботи трактора може коливатися в межах 60-99 дБ і навіть досягати 106 дБ з переважанням високих частот у спектрі. У деяких трактористів шум спричинює головний біль, швидку втомлюваність і зниження гостроти слуху. Концентрація вуглецю оксиду в зоні дихання тракториста в середньому становить 0,067—0,090 мг/л, що перевищує припустиму величину. Важливе значення має положення тіла тракториста. Інколи конструктивні дефекти сидіння зумовлюють зайве статичне напруження різних м'язових груп, стискання нервових стовбурів і судин у підколінній ямці, що призводить до порушення кровообігу і неприємних суб'єктивних відчуттів.

Профілактичні заходи, спрямовані на нормалізацію мікрокліматичних умов у кабінах сільськогосподарських машин, здійснюються шляхом конструкції закритих кабін, а також за допомогою вентиляції, штучного охолодження повітря кабін та інших технічних засобів. Найліпшим засобом є кондиціювання повітря в кабінах. Щоб захистити від інсоляції чи опадів, слід робити накриття або знімні брезентові кабіни.
 
Забарвлення зовнішніх поверхонь кабіни механізатора має бути таким, щоб максимально відбивати теплові випромінювання сонячної радіації. Якщо температура повітря перевищує 25 °С, для забезпечення тепловіддачі слід влаштовувати для тракториста повітряний душ зі швидкістю руху повітря до 3 м/с.

Щоб очистити від пилу повітря в кабіні, у ній ліквідують нещільності і склять віконні отвори. Добре, коли є припливна вентиляція з подачею очищеного повітря.
 
Під час обприскування рослин слід користуватися респіраторами.

Оздоровче значення має раціональне обладнання робочого місця механізатора. Кабіна має бути обладнана зручним м'яким сидінням із напівм'якою спинкою і підлокітниками, які встановлюють на амортизаторах.

Профілактику несприятливого впливу загальної та локальної вібрації, котра передається на водіїв під час роботи сільськогосподарських машин, здійснюють, використовуючи віброізоляційні системи, м'які прокладки під обшивкою сидіння, килими на підлозі кабіни, гумові прокладки на педалях керування тощо. Профілактика шуму також передбачає раціональне конструювання машин, застосування звукопоглинальної оббивки, звукоізоляційних матеріалів тощо.