close
Освітлення створюється, головним чином, за рахунок прямого, розсіяного, а також відбитого від предметів, що оточують, сонячного світла. Освітлення жител має відповідати гігієнічним вимогам, аби воно могло сприяти нормальному функціонуванню зорового аналізатора.

Раціональне освітлення має особливо важливе значення для країн Африки, Азії і Латинської Америки, де сонячні промені можуть заливати і перегрівати приміщення, а інтенсивність та спектральний склад природного освітлення залежать від метеорологічних умов і географічної широти місцевості.

Світловий комфорт поліпшує функціональний стан ЦНС, сприяє нормалізації самопочуття людини, зменшує виробничий травматизм. Він впливає на всі функції зору, а саме: на світлову і колірну чутливість, гостроту зору і швидкість розрізнення, на контрастну чутливість. Наслідком адаптативного напруження ока до поганих умов освітлення є передчасне втомлення ока, зниження працездатності та погіршення зору. Погане освітлення негативно позначається на перебігу фізіологічних і біохімічних процесів в організмі, зокрема, знижується газообмін, погіршується склад крові.

В умовах спекотних країн вимоги до розміщення і площі освітлювальних отворів залежать від характеру освітлення. У сухих тропіках небосхил випромінює мало світла, тому сонячні промені потрапляють у приміщення, головним чином, шляхом відбиття від ґрунту і сусідніх будівель. Зменшити їхню інтенсивність можна, піднявши підвіконня до рівня ока або затінивши вікна на таку висоту решіткою. Тоді у приміщенні з'являється найсприятливіше для ока відбите світло.

В умовах теплого вологого клімату, де головним джерелом світла є захмарене небо, потрібно зменшити контраст між блиском неба і порівняно темним інтер'єром. Цей контраст значно зменшується в разі обладнання дахів, навісів або веранд, а також фарбування стін у світлі кольори. Приміщення слід затінювати решітками і зеленими насадженнями.

Нормою площі світлових отворів для тропічних країн слід вважати 10— 12% площі підлоги.

Пряма сонячна радіація потрапляє до приміщення лише через отвори на фасадах, повернених до сонця, а розсіяне проміння — через усі отвори, й тіньові також. У спекотних країнах слід передбачити захист не лише від прямої сонячної радіації, а й від розсіяної. Ось чому система обладнання отворів у житлових приміщеннях повинна включати різні захисні пристосування, а також засоби, які регулюють і спрямовують потоки повітря. Це, зокрема, нерухомі чи рухомі рами, які обертаються на вертикальній або горизонтальній осі. Вони можуть також відчинятися у площині стіни і складатися. Затінюють отвори також за допомогою полотняних штор.

Перевагою штучного освітлення є можливість створення в будь-якому місці приміщення бажаного освітлення.

Штучне освітлення повинно задовольняти такі санігарно-гігієнічні вимоги: бути достатньо інтенсивним, рівномірним, забезпечувати правильне тіньо утворення, не засліплювати і не спотворювати кольору, бути безпечним і на-дійним. За своїм спектральним складом воно має максимально наближуватися до денного світла.